Monografie - recenze

 

 

Již dvacátý třetí svazek Edice Osobnosti, založený nadací Universita Masarykiana v Brně, vydalo na konci roku 2008 za podpory Jihomoravského kraje , OHL ŽS a.s. a Společnosti pro podporu univerzitních aktivit Akademické nakladatelství CERM. Monografie je věnována brněnskému malíři Vladimíru Svobodovi. Editorem knihy je Jaroslav Malina, autorkou zasvěceného odborného textu je Nina Dvořáková. Další písemné příspěvky jsou dílem více autorů, kteří malíře a jeho dílo důvěrně znají. Textová část je tak vlastně kolektivním dílem, jakýmsi kaleidoskopem různých pohledů, které ve svém celku podávají plastický obraz Vladimíra Svobody, osobitého malíře i samorostlého člověka, osobnosti, z jehož života a díla prosakuje vždy a za všech okolností láska k člověku, bytostná zaujatost vším děním i niterná potřeba vložit do každého obrazu kus vlastních představ, vzpomínek prolínaných fantaskním a vždy něco skrytého za barvami, konturami a tvary.

 Vladimír Svoboda od mládí dodnes maluje se stejně mladistvým entuziasmem a zápalem a množství reprodukcí jeho děl (a je to přirozeně je menší část), která je přirozeně základním a nosným obsahem monografie, to pouze dosvědčuje. Svobodova tvorba kombinuje realitu,někdy zasutou s fantaskními snem, jeho obrazy však nikdy nejsou chmurné, on sám o nich s netajenou pýchou prohlašuje, že jsou krásné, a lze mu dát za pravdu. Jeho obrazy se v průběhu času zřetelně rozjasnily a uchopily větší barevnou šíři a vždy se vyznačovaly precizním technickým zpracováním.

Kniha obsahuje celkem sto jedenáct reprodukcí obrazů, které vypovídají zřetelně o tom, jak si malíř uchoval po všechna svá tvůrčí období jasnou jednotící linku. Svobodův “rukopis!“ je vždy osobitý a rozpoznatelný. Zvláštní zastavení zasluhují dvě Svobodovy Křížové cesty, cykly, které nepochybně náleží k vrcholům jeho tvorby.

Monografie je uvedena básní Jana Skácela, před lety malíři věnovanou, obsahuje biografická data malíře, dokumentaci díla, literární prameny, ale i jeho vlastní monology, fotografie z různých období malířova života, základní informace o autorech textů a fotografií a anglické a německé resumé.

Reprezentativní publikace velkého formátu o rozsahu 230 stran potěší každého z přátel   umění a je záslužným počinem mapujícím a zaznamenávajícím život a tvorbu výrazné brněnské osobnosti, malíře Vladimíra Svobody, rodáka z blízkých Jiříkovic (1937).

 

Jaroslav Štěpanik